Historie náušnic

Historie náušnic se začala psát už v době 3000 př. n. l., a to na Blízkém východě. Náušnice v tehdejší době sloužily k určení náboženské nebo kmenové příslušnosti majitele. Vypovídaly rovněž o sociálním postavení jedince ve společnosti, o míře bohatství. Historické prameny dokládají, že náušnice nosil už král Tutanchamon!

Co se týká hmotných archeologických objevů náušnic, nejstarší nalezené kusy se datují do doby 2 500 př. n. l. a byly vypátrány v královské hrobce v Iráku.

Ve středověku se náušnice takřka nenosily. V módě byly mohutné paruky, límce a klobouky, takže ozdoby do uší by byly jen zbytečnou komplikací. Jakmile opadla éra bohatých účesů a klobouků a přišly výstřihy, náušnice se začaly těšit stále větší oblibě (17. století). V této době se náušnice zhotovovaly z těžkých a drahých kamenů a nežádoucím jevem byly tudíž protáhlé ušní lalůčky. V 19. století náušnice opět ustoupily do pozadí, aby mohly zažít svůj další návrat v novém století.

Počátek 20. století byl ve znamení náušnic všech možných tvarů a velikostí, od druhé poloviny 20. století převládají náušnice lehké, které nebrání pohybu.

V dnešní době jsou náušnice takřka nepostradatelným doplňkem ženy a podléhají módním trendům. Výjimkou není ani náušnice u muže.